Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Birchmount Park CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
you RUN the place
3663 Danforth Ave, Toronto, Ontario, M1N 2G2, Canada
Report
Block
12 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Robbie Gillies
Photos (
0
)
View
Videos (
12
)
View
News (
26
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
Videos
Upload Video
Athlete RSS Feed
Watch By Meet
Choose...
2021 - Ontario OFSAA Outdoor Provincial Championships (1)
2020 - Ontario OFSAA Cross Country Provincial Championships (4)
2015 - Ontario OFSAA Outdoor Provincial Championships (22)
2014 - OFSAA Metro Regional Track Championships (58)
2014 - Ontario OFSAA Cross Country Provincial Championships (13)
2014 - Ontario OFSAA Outdoor Provincial Championships (24)
2014 - Pre-OFSAA Cross Country Meet (6)
2013 - Ontario OFSAA Cross Country Provincial Championships (14)
2013 - Ontario OFSAA Outdoor Provincial Championships (25)
2012 - Birchmount Relays (1)
2012 - Heart Lake XC Invitational (5)
2012 - McQuaid XC Invitational (4)
2012 - Nike / John Rowland Games (11)
2012 - OFSAA Metro Regional Track Championships (66)
2012 - Ontario OFSAA Cross Country Provincial Championships (11)
2012 - Ontario OFSAA Outdoor Provincial Championships (40)
2011 - Birchmount Park Indoor Invitational (11)
2011 - Birchmount Relays (19)
2011 - Father Redmond Track Classic (13)
2011 - Nike Adams Invitational (12)
2011 - OFSAA Metro Regional Track Championships (32)
2011 - Ontario OFSAA Cross Country Provincial Championships (11)
2011 - Ontario OFSAA Outdoor Provincial Championships (14)
2011 - TDSSAA XC Championships (11)
2010 - Ontario OFSAA Cross Country Provincial Championships (10)
2010 - Peter Morris Cross Country Invitational (6)
Folders
2010 / 2011 - (4 videos)
2011 / 2012 - (5 videos)
2012 / 2013 - (3 videos)
All Videos
Search
Race #17 - Boys Seeded Varsity AA (Medium schools) Finish - McQuaid XC Invitational 2012
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Oct 1st 2012, 2:05pm
Comments
McQuaid XC Invitational
- Sep 29, 2012
Genesee Valley Park, Rochester, NY, US, 14611
Timing/Results by:
Yen Timing Services - Fairport - NY - Timing
Mens 3 Mile XC Var AA Seed XC
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
Manahan, Ryan
12
Marcellus Centra
14:37
4:53
1
2
Hornberger, TJ
11
Lake Shore Centr
14:51
4:57
2
3
Brennan, Brian
12
Walsh Jesuit
14:59
5:00
3
4
Phillips, Sean
12
East Aurora
15:04
5:02
4
5
Gordon, Conor
12
Franklin Academy
15:07
5:03
5
6
Smith, Liam
12
Highland
15:14
5:05
7
Wesley, Jack
11
Mendon
15:16
5:06
6
8
Ronchetti, Will
11
Brighton
15:20
5:07
7
9
Shepherd, Jordan
12
Walsh Jesuit
15:23
5:08
8
10
Marlow, Morgan
12
Franklin Academy
15:26
5:09
9
11
LaMere, Corey
12
Franklin Academy
15:28
5:10
10
12
Rice, John
10
Xavier
15:28
5:10
11
13
Louis, Ethan
12
Cathedral Prep
15:32
5:11
12
14
Malcolm, Riley
12
North Park - Bra
15:35
5:12
13
15
Yousif, Aziz
12
Bradford Area
15:36
5:12
14
16
Rabideau, John
11
Burnt Hills-Ball
15:37
5:13
15
17
VanVleck, Matt
12
Mendon
15:39
5:13
16
18
McGann, Ryan
12
St Peters Prep
15:39
5:13
17
19
Phelan, Will
12
Sutherland
15:41
5:14
18
20
Nouse, Will
12
Walsh Jesuit
15:42
5:14
19
21
Baritot, Gene
12
East Aurora
15:42
5:14
20
22
Keany, Brendan
12
East Aurora
15:43
5:15
21
23
Swartz, Paul
12
Starpoint Centra
15:44
5:15
22
24
Heinrich, Fritz
11
St Peters Prep
15:48
5:16
23
25
Lacy, John
12
Cathedral Prep
15:48
5:16
24
26
Short, Jared
10
Burnt Hills-Ball
15:49
5:17
25
27
Green, Connor
11
Mendon
15:50
5:17
26
28
McGuinness, Patrick
11
Burnt Hills-Ball
15:50
5:17
27
29
GODIN, ZACH
12
Sir Winston Chur
15:52
5:18
28
30
Mullen, Andrew
12
Brighton
15:54
5:18
29
31
Kaufman, Eliot
11
Xavier
15:54
5:18
30
32
Girard, Joe
12
Burnt Hills-Ball
15:55
5:19
31
33
Francetic, Cole
12
Walsh Jesuit
15:56
5:19
32
34
Butlak, Calvin
10
Lake Shore Centr
15:59
5:20
33
35
Paganelli, Jt
12
Honeoye Falls-Li
16:02
5:21
34
36
DeVito, Ben
11
Birchmount Park
16:04
5:22
35
37
Nebel, Andrew
11
Sir Winston Chur
16:06
5:22
36
38
Lawlor, John
12
Honeoye Falls-Li
16:07
5:23
37
39
Freeman, Evan
12
Walsh Jesuit
16:08
5:23
38
40
Agostino, Stefano
11
Hutch Tech
16:09
5:23
39
41
McLaughlin, Matt
9
East Aurora
16:09
5:23
40
42
Young, Robert
12
Mendon
16:10
5:24
41
43
Marlow, Rourk
12
Franklin Academy
16:11
5:24
42
44
Berg, Braham
12
Xavier
16:12
5:24
43
45
Ondracek, Nick
11
Walsh Jesuit
16:12
5:24
44
46
Cove, Zach
12
Sutherland
16:13
5:25
45
47
Yargeau, Ian
11
Lake Shore Centr
16:13
5:25
46
48
Daigler, Carl
11
Starpoint Centra
16:14
5:25
47
49
Prohaska, Matt
12
Starpoint Centra
16:14
5:25
48
50
Dion, Garrett
11
Sir Winston Chur
16:15
5:25
49
51
Buckley, James
12
Xavier
16:15
5:25
50
52
Berka, Jordan
11
Xavier
16:15
5:25
51
53
Moore, Ty
10
North Park - Bra
16:16
5:26
52
54
Geraci, Matt
10
Honeoye Falls-Li
16:19
5:27
53
55
Feigel, Evan
10
Mendon
16:21
5:27
54
56
Emerick, Ian
10
Starpoint Centra
16:22
5:28
55
57
Azzara, David
10
Mendon
16:23
5:28
56
58
Schmitt, Drew
9
Brighton
16:24
5:28
57
59
Wheeler, Josh
10
Lake Shore Centr
16:24
5:28
58
60
Harwood, Andy
11
Walsh Jesuit
16:25
5:29
59
61
Raby, Spencer
12
Sir Winston Chur
16:25
5:29
60
62
Simpson, Zak
11
Brighton
16:26
5:29
61
63
Douglas, Langton
12
Honeoye Falls-Li
16:28
5:30
62
64
Apicella, Daniel
11
St Peters Prep
16:29
5:30
63
65
Leo, Patrick
12
Honeoye Falls-Li
16:30
5:30
64
66
Moesdyk, Matthew
11
Birchmount Park
16:31
5:31
65
67
Karam, Nick
12
Xavier
16:32
5:31
66
68
Gillies, Robbie
12
Birchmount Park
16:35
5:32
67
69
Coppola, Gregory
11
Cathedral Prep
16:35
5:32
68
70
Vasbinder, Kenny
9
East Aurora
16:36
5:32
69
71
Camacho, Isidro
12
Xavier
16:36
5:32
70
72
Matthews, Cole
12
Honeoye Falls-Li
16:36
5:32
71
73
Hambly, Kent
12
Ancaster
16:37
5:33
74
Gueli, Chad
10
Sutherland
16:38
5:33
72
75
Joslin, A.J
12
Starpoint Centra
16:38
5:33
73
76
Dooley, Kevin
10
Mendon
16:39
5:33
74
77
Sause, Jim
11
St Peters Prep
16:39
5:33
75
78
Stark, Norman
10
Cathedral Prep
16:39
5:33
76
79
Coulter, Robby
12
East Aurora
16:40
5:34
77
80
Deleon, David
11
St Peters Prep
16:40
5:34
78
81
Kloecker, Patrick
11
Cathedral Prep
16:41
5:34
79
82
Kelly, Rowan
11
Birchmount Park
16:42
5:34
80
83
Ryan, Neil
12
Brighton
16:43
5:35
81
84
Cormier, Matthew
12
Sir Winston Chur
16:45
5:35
82
85
Moeckel, Josh
10
Burnt Hills-Ball
16:45
5:35
83
86
Kramer, Ari
12
Brighton
16:47
5:36
84
87
Stalker, Brendan
12
Burnt Hills-Ball
16:48
5:36
85
88
Solak, Austin
11
North Park - Bra
16:50
5:37
86
89
LaVoie, Dylan
10
Franklin Academy
16:50
5:37
87
90
Sayles, Ben
12
North Park - Bra
16:51
5:37
88
91
Joseph, Ty
11
Brighton
16:53
5:38
89
92
Petrovic, Njegos
10
Hutch Tech
16:56
5:39
90
93
Koch, Justin
12
Brighton
16:57
5:39
94
Garn, Justin
12
Marcellus Centra
16:58
5:40
91
95
Wymer, Riley
9
East Aurora
17:00
5:40
92
96
FORTALEZA, MIKE
12
Sir Winston Chur
17:05
5:42
93
97
Stein, Matt
12
Starpoint Centra
17:06
5:42
94
98
Huot, Marco
11
Sutherland
17:07
5:43
95
99
Nuzzo, Tyler
9
Bradford Area
17:08
5:43
96
100
Yacos, Adam
12
Starpoint Centra
17:09
5:43
97
101
Butko, Chris
11
St Peters Prep
17:10
5:44
98
102
Kirsty, Robert
11
Burnt Hills-Ball
17:14
5:45
99
103
Enis, Caleb
11
Brighton
17:15
5:45
104
Balta, Eric
12
Sutherland
17:16
5:46
100
105
Zamojski, Alex
11
Marcellus Centra
17:17
5:46
101
106
Medley, James
11
Hutch Tech
17:21
5:47
102
107
Regan, Patrick
11
Sutherland
17:22
5:48
103
108
Schanck, Bach
11
Franklin Academy
17:22
5:48
104
109
Gaffney, Bobby
11
Sutherland
17:23
5:48
105
110
Donatuccu, Vinnie
11
St Peters Prep
17:23
5:48
106
111
Haas, Mike
12
Franklin Academy
17:23
5:48
107
112
Nunguwenimana, Thier
11
Birchmount Park
17:24
5:48
108
113
McClure, Kurt
12
Assumption - Bur
17:28
5:50
114
Lindenberger, Jack
10
Cathedral Prep
17:29
5:50
109
115
McGuane, Patrick
9
Marcellus Centra
17:29
5:50
110
116
Fritzke, Evan
9
Cathedral Prep
17:35
5:52
111
117
Moore, Jake
12
North Park - Bra
17:40
5:54
112
118
Smith, Charles
11
St Peters Prep
17:44
5:55
119
Skaggs, Brendan
12
Bradford Area
17:46
5:56
113
120
Coddington, Killian
11
Honeoye Falls-Li
17:51
5:57
114
121
Hegel, Alex
12
Birchmount Park
17:57
5:59
115
122
Grondin, Kyle
12
Birchmount Park
17:58
6:00
116
123
Haugen, Eric
11
Highland
17:59
6:00
124
Stopen, Alex
10
Marcellus Centra
18:02
6:01
117
125
McQuiller, Jamie
11
Hutch Tech
18:02
6:01
118
126
Ackley, Hunter
11
Bradford Area
18:03
6:01
119
127
Lopez, Bryan
12
Hutch Tech
18:05
6:02
120
128
Martinez, Eliezer
12
Hutch Tech
18:10
6:04
121
129
Keller, Justin
10
Bradford Area
18:28
6:10
122
130
Scanlan, Andrew
12
Bradford Area
18:28
6:10
123
131
Lei, Jacky
12
Birchmount Park
18:40
6:14
132
Whittemore, Noah
9
Bradford Area
18:49
6:17
124
133
Larison, Stephen
10
Marcellus Centra
18:52
6:18
125
134
Wasielewski, John
11
Lake Shore Centr
19:00
6:20
126
135
Dunlap, Jason
11
Lake Shore Centr
19:10
6:24
127
136
Abrams, Daniel
11
Lake Shore Centr
19:13
6:25
128
137
edmonstone, conner
12
O'Neill
19:21
6:27
138
Kozman, Braedyn
11
Highland
19:21
6:27
139
Pierce, Kevin
11
Marcellus Centra
19:32
6:31
129
140
Mellon, Will
12
Bradford Area
19:36
6:32
141
Sampson, Jake
9
Bradford Area
19:41
6:34
142
McMillan, Ben
11
North Park - Bra
19:46
6:36
130
143
Kloss, Kole
12
Bradford Area
19:58
6:40
144
Pansegrau, Lawson
11
Highland
20:42
6:54
145
Melfi, Jarrett
11
North Park - Bra
20:42
6:54
131
146
Schoenfeld, Conrad
11
North Park - Bra
20:43
6:55
« Videos attached to Meet: »
Race #1 - Girls Jr High #1 (Smallest/Small schools) Finish - McQu
Race #11 - Boys Varsity "B" (a J.V. race) for Medium sc
Race #12 - Boys Jr. High #2 (Small/Medium schools) Finish - McQua
Race #13 - Sophomore Girls (All schools) Finish - McQuaid XC Invi
Race #14 - Sophomore Boys (All Schools) Finish - McQuaid XC Invit
Race #15 - Girls Varsity AA (Seeded Medium schools) Finish - McQu
Race #16 - Boys Unseeded Varsity AA-2 (Medium schools) Finish - M
Race #17 - Boys Seeded Varsity AA (Medium schools) Finish - McQua
Race #18 - Girls Varsity "B" (a J.V. race) for Medium a
Race #19 - Boys Jr. High #3 (Large schools) Finish - McQuaid XC I
Race #2 - Girls Unseeded Varsity A-3 (Smallest schools) Finish -
Race #20 - Girls Unseeded Varsity AA-2 (Medium/Large schools) Fin
Race #21 - Girls Jr. High #3 (Large schools) Finish - McQuaid XC
Race #22 - Boys Unseeded Varsity AAA-2 (large schools) Finish - M
Race #23 - Girls Seeded Varsity AAA (Large schools) Finish - McQu
Race #24 - Boys Seeded Varsity AAA (Large schools) Finish - McQua
Race #25 - Boys Varsity "B" (A J.V. race) for Large sch
Race #3 - Boys Jr High #1 (Smallest/Small schools) Finish - McQua
Race #4 - Boys Unseeded Varsity A-3 (Smallest schools) Finish - M
Race #5 - Girls Unseeded Varsity A-2 (Small schools) Finish - McQ
Race #6 - Boys Unseeded Varsity A-2 (Small schools) Finish - McQu
Race #7 - Boys Varsity "B" (a J.V. race) for small scho
Race #8 - Boys Seeded Varsity A (Small schools) Finish - McQuaid
Click here
for full results.
Hashtags
#mcquaid-invite
#new-york
More videos
Senior Boys - Heart Lake Invitational 2012
173 shares:
McQuaid XC Invitational
,
Ancaster High & Voc Institute Track & Field and Cross Country - Ancaster, Ontario
,
Assumption Secondary School Track & Field and Cross Country - Burlington, Ontario
,
Birchmount Park CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Birchmount Park CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2021
1
2020
4
2015
22
2
2014
102
10
2013
39
11
2012
138
17
3
2011
123
17
2010
16
8
1
2009
5
Show 6 more
Hashtags
#mcquaid-invite
#new-york
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!